Çocuğunuz sizi duymuyor, söylenenleri tekrarlatıyorsa dikkat!

Çocuğunuz sizi duymuyor, söylenenleri tekrarlatıyorsa dikkat!

Şayet çocuğunuz sizi hiç duymamaya başladıysa veya sizin söylediğinizi tekrar ediyorsa; mutlaka bir sorun var demektir. Bundan dolayı bu sorunun üzerine gitmelisiniz. Zira bu pek çok önemli sorunun göstergesi olabiliyor. Özellikle solumun yolu enfeksiyonu yaşayan çocuklarda işitme kaybı durumunun ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Bu sorun genellikle ilkokul ve kreş çağındaki çocukları etkilemektedir. Esasında duyma kaybı böyle durumlarda geçici olabilir. Ancak müdahale edilmezse kulan enfeksiyonuna dayanan bu sorun ileride kalıcı bir hasara dahi yol açabilecektir.

Kulak iltihabı söz konusu olduğunda en çok orta kulak iltihabı kavramı çıkmaktadır. Özellikle küçük yaşlardaki orta kulak iltihabının beraberinde çok sayıda önemli sorunu da getirdiği bilinmektedir. Özellikle dil gelişimi döneminde bu tarz bir sorun yaşamanın ilerleyen dönemlerde dil gelişiminde gerilemeye dahi neden olabileceği unutulmamalıdır. Sadece bu kadar da değil okul çağındaki çocukların öğrenme güçlü yaşaması noktasında da orta kulak iltihabının olumsuz bir etkiyse sahip olabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca günümüzdeki sağlık alanındaki gelişmeler ve teknolojiler sayesinde bu rahatsızlığın konforlu bir şekilde tedavi edilebildiği de unutulmamalıdır.

Duymama Sorunu Neden Kaynaklanıyor?

Çocuğunuz söylediklerinizi sıklıkla tekrar ediyor ve söylenenleri de tekrar ettiriyorsa; duymakla ilgili bir sorunu var demektir. Bu durumun önlenebilmesi elbette ki sorunun nedeninin tespit edilmesiyle doğrudan ilgili olmaktadır. Bu kapsamda bu tür geçici işitme kaybı sorunlarının bir orta kulak iltihabı ya da akut otitis belirtisi olacağını da söyleyebiliriz. Orta kulağın bir şekilde enfekte olması neticesinde bu bölgede iltihap durumu ortaya çıkmaktadır. Orta kulak bölümü, kulak zarının arkasında yer alan ve hava ile dolu olan bir alandır. Burada işitmekle ilişkili olan küçük kemi yapılarının bulunduğu bilinmektedir. Dolayısıyla orta kulaktaki iltihap durumunun buradaki işletmeyle ilgili yapıların zarar görmesini mümkün kılacaktır.

Orta kulakta bir iltihap durumunun varlığı öncelikli olarak bir ağrı durumunun ortaya çıkmasıyla fark edilmektedir. Burada meydana gelen bir sıvı birikiminin iltihabı çok daha derinleştireceği düşünülmektedir. Üstelik orta kulaktaki sıvı birikimi oldukça sinsi bir şekilde de ilerleyebilmektedir. Esasında bu sorunu tetikleyen ana unsur ise solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Solumun yolu enfeksiyonlarının özellikle kış aylarında ve okulların da başlamasıyla artış gösterdiği biliniyor. Tam da bu dönemlerde çocuklarımızda herhangi bir işitme kaybı şüphesi varsa; mutlaka ilgili bir hekime götürmekte fayda bulunmaktadır.

Çocuğunu Söylediklerinizi Sıklıkla Tekrar Ettiriyor mu?

Şayet çocuğunuz solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa ya da geçirmişse çocuğunuzda işitmekle alakalı olarak bir sorunun bulunup bulunmadığını kontrol etmelisiniz. Bu durumun anlaşılmasında en dikkat çekici yöntem; çocuğunuzun kendisine söylenenleri tekrar edip etmediğini kontrol etmektir. Şayet solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlığı sonrasında çocuğunuz kendisine söyleyenleri tekrar ettiriyorsa; bu durum işitme kaybının habercisi olabilir. Şayet çocuğunuz; duymadım, ne, tekrar söyler misin ya da efendim, hitaplarını sıklıkla kullanıyorsa; mutlaka çocuğunuzu ilgili bir hekime özellikle de bir kulak burun boğaz uzmanına götürmelisiniz.

Orta kulak bölgesinde bir iltihap durumunun yaşanılması neticesinde bu bölgede bir sıvı birikimi sorunu ortaya çıkabilmektedir. Genellikle de 8 yaşın altındaki çocuklarda görülen bu duruma hızlı bir şekilde müdahale de şarttır. Ancak bu sayede kulaktaki işitme kaybının kalıcı olmasının önüne de geçilebilmektedir. Şayet kulakta değişik seslerin geldiği iddia ediliyorsa; bu bölümde bir sıvı birikiminin işareti olabilir. Yine aralıklar halinde ortaya çıkan ağrılı durumların da kulaktaki sıvı birikimine işaret ettiğini söyleyebiliriz. Ayrıca çocuğunuz kulağından garip seslerin geldiğini de ifade ediyorsa; bu durum da kulak iltihabının bir işareti olarak tanımlanmaktadır.Bir cevap yazın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
👋 Merhaba, sizlere nasıl yardımcı olabilirim?