Rinoplasti

Rinoplasti

Hiç kuşkusuz yüz insanların göze çarpan ilk bölgesidir. Yüzde yer alan şekil bozuklukları insanların hem estetik hem de psikolojik açıdan zorluk yaşamasına sebep olabilmektedir. Bu doğrultuda tıp alanında yaşanan gelişmeler doğrultusunda bir dizi estetik operasyon ile şekil bozuklukları ortadan kaldırılabilir. Rinoplasti de bu operasyonlar arasında en çok tercih edilenlerin başında gelir.

Rinoplasti Nedir?

İnsanların burunlarında doğuştan gelen, sonradan oluşan ya da bir travmaya bağlı olarak çıkan şekil bozukluklarının ortadan kaldırılması adına gerçekleşen estetik operasyonlar rinoplasti olarak isimlendirilmektedir. Kısaca burun esteti olarak tanımlanabilir. Tıp alanında nazoplasti olarak da isimlendirilebilir. Yüz estetikleri arasında en çok tercih edilen operasyondur.

Gerçekleştirilecek olan burun estetiği burnun insanlara görsel açıdan rahatsızlık vermesi ya da solunum sorunlarına sebep olması nedeniyle yapılmaktadır. Sebebi ne olursa olsun işlemle sonrasında şekil bozuklukları ortadan kaldırılırken hem daha iyi bir görüntü hem de daha iyi bir solunum imkânı sunulmaktadır. Teknolojide yaşanan gelişmeler sayesinde artık çok daha belirli bir seviyede hizmet sunulabilmektedir.

Rinoplasti Nedenleri Nelerdir?

İnsanların burun estetiği geçirmesindeki ilk sebep burunda doğuştan yer alan problemler sebebiyle nefes almakta yaşanan zorlanmadır. Eğer insanlar rahatlıkla nefes alamazlarsa iç organlara yeterli oksijen iletilememektedir. Bunun engellenmesi için insanlar çok daha sık nefes almaya başlar. Bu durum hayatın birçok farklı alanında olumsuzluklar meydana getirmektedir. Bu sebeple de en kısa sürede hastalar burun estetiği geçirirler.

Burun estetiğinin ikinci sebebi ise burundaki şekil bozukluğunun insanları görsel açıdan rahatsız ediyor oluşudur. Aynanın karşısına geçen kişiler, burunlarındaki şekil bozukluğu sebebiyle kendisini iyi hissetmiyorsa rinoplasti talebiyle uzman doktorlara başvurabilmektedir. Burunda sahip olunan eğrilik, burnun normalden büyük olması, kıkırdak yapısının bozukluğu ya da çıkıklık oluşu insanların bu operasyona karar vermesinde etkili olan şekil bozukluklarıdır.

Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Burun estetiği genellikle genel anestezi altında gerçekleşen bir operasyondur. Bazı durumlarda doktorlar küçük dokunuşlar yapacaklarsa lokal anesteziyi tercih edebilirler. Ameliyatlar genel olarak 2 saat sürmektedir. Ancak öncesinde gerçekleştirilen hazırlıklar ve sonrasında gerçekleştirilen müşahede süreleri hesaba katılırsa hastaların 1 gününü almaktadır. Açık ve kapalı olmak üzere iki farklı çeşidi yer almaktadır.

Açık Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Burun her ne kadar deliklere sahip olsa da kapalı bir yapıdadır. Bu doğrultuda yapılacak olan müdahaleler için cerrahlara bir görüş açısı kazandırılması gerekir. Burun deliklerinin arasında yer alan ince kısma bir kesi atılarak gerekli görüş açısı sağlanmış olacaktır. Eğer hastalar daha öncesinde rinoplasti geçirmişse ya da burunlarındaki bozukluk ileri düzeydeyse bu yöntem uygulanmaktadır.

Bu yöntemin en önemli avantajı cerrahların görüş açısının çok geniş olmasıdır. Çok daha rahat çalışan uzman doktorlar burun üzerinde yapacakları değişikliklerde çok başarılı olurlar. Ancak operasyon sonrasında oluşacak morluk ve ödem gibi problemler bu yöntemde çok daha fazla olacaktır. Bu sebeple iyileşme sürecinin daha uzun olduğundan bahsedilebilir.

Kapalı Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Kapalı rinoplastide ise oluşturulan kesi burun deliklerinin içerisindedir. Bu durumda cerrahın görüş açısı çok daha dardır. Özellikle buruna yapılacak olan küçük müdahalelerde bu görüş açısı yeterli olduğundan kapalı operasyonlar tercih edilir. Burunda herhangi bir kesi ya da dikiş izi kesinlikle görülmez. Sonrasında ki iyileşme süresi de son derece kısadır. Doktorlar tarafından ilk tercih edilen yöntem olsa da bazı durumlarda uygulanamadığı için açık rinoplasti yapılmaktadır.

Rinoplasti Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Gerçekleşen operasyonlar sonrasında atılması gereken adımlar bulunmaktadır. Ameliyat sonrasında insanların tamamında aynı problemler oluşmasa da büyük bir çoğunluğu bazı zorluklarla baş etmek zorunda olacaktır.

  • Operasyon sonrasında ağrı oluşacağı için ağrı kesicilerin henüz ağrı başlamadan hastaya verilmeye başlanması gerekmektedir.
  • Ameliyat olan kişilerin ilk 6 saat ayağa kalkmaması gerekir.
  • Ayağa ilk kalkılan anlarda göz kararması ya da baş dönmesi gibi durumlar son derece normaldir. Hastaların ilk ayağa kalktıkları dönemde yakınlarının desteğiyle kalkması önerilir.
  • Rinoplasti sırasında olduğu gibi ameliyat sonrasında da genizden kan gelecektir. Bu son derece normaldir ve panik yapılmamalıdır.
  • Farkında olunmadan bu kan genizden geldiği için yutulabilir. Kanın yutulması insanlarda mide bulantısı ve kusma gibi olumsuz durumlara sebep olabilecektir.


Bir cevap yazın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
👋 Merhaba, sizlere nasıl yardımcı olabilirim?