Revizyon Rinoplasti (Düzeltme Burun Estetiği)

Revizyon Rinoplasti (Düzeltme Burun Estetiği)

Bir evvel ki rinoplasti yani, burun estetiği ameliyatının istenmeyen sonuçlara sebebiyet vermesinden sonra, bu olumsuz sonuçları giderebilmek için yapılan ameliyata Revizyon Rinoplasti denilmektedir. Bu ameliyat hakkında terminolojide bir takım tartışmalar bulunmaktadır. Bazı kişilere göre cerrahın kendi isteği ile yaptığı ameliyatın olumsuz çıkan sonuçlarını düzeltebilmek adına yaptığı ikinci bir ameliyata Revizyon Rinoplasti, diğer cerrahların ameliyatlarını düzeltmesine ise Sekonder Rinoplasti denmiştir. Lakin yaygın kullanım olarak ilk ameliyatı kim yaparsa yapsın fark etmeksizin, ikinci yahut daha çok yapılan burun estetiği düzeltme ameliyatlarına Revizyon Rinoplasti ( Sekonder Rinaplasti ) denmiştir.

Hezeyan ki Rinoplasti Ameliyatı her kişi de olumlu sonuçlar doğurmayabilmektedir. Burnun ucu daralmış yahut sıkılmış, asimetrik, geniş, düşük, aşırı kalkık ve kısalmış ya da geniş, tabiri caiz ise domuz burnu şeklinde görünebilmektedir.  Burun organının delikleri geniş yahut asimetrik olabilir, Burun organının yan kısımda ki duvarlarında Alar Kollaps yani, çökme ya da nefes alma da güçlük olabilir, Burun organının sırt bölgesinde ki kemer devam etmekte olabilir, burun organının sırt bölgesinde çöküklük olabilir, burun bölgesinin kıkırdak kemeri yetersiz olarak alınması sonucunda Pollybeak yani, papağan burnu görünümü olabilir veya fazla alınması sonucunda Saddle Nose yani, burun organının sırt kısmında çökme olabilir, Burun organının orta bölümünde ters V görünümü olabilir, Twisted Nose yani, eğri burun olabilir, kısacası yukarıda ki durumlar dahilinde olan hastalar için ameliyat öncesi bunların bilinmesi gerekmektedir.

 

  1. Burun Estetiği Ameliyatının ( Rinoplasti ) Başarısız Olabilme Sebepleri

 

  • Cerrahi operasyon sonrası nazal tarzı travma geçirilmiş olabilir,
  • Cerrahın ameliyat için hedeflediği sonuç aşırı iddialı olabilir,
  • Cerrahın ameliyat için deneyimi ve tecrübesi eksik ve yetersiz olabilir,
  • Kötü yönde iyileşme ya da skar dokusu sebebi ile fonksiyonel sorunlar görülebilir,
  • Ameliyata alınacak hastanın istediği beklentiler gerçeği yansıtmayabilir.

 

  1. Sonucun Başarısız Olmasını En Aza İndirmek Yahut Başarısız Olmasını Tamamen Önlemek İçin Yapması Gerekenler

 

  • Kesinlikle ameliyata alınmadan evvel detaylıca ve geniş kapsamlı muayene gerekmektedir. Sağlam bir planlama yapılması ve ameliyat sırasında sabırlı ve titiz çalışılması gerekmektedir. Hatalı kesiler, kemik ve kıkırdakların aşırı yahut az çıkarılması, burun organını destekleyen mekanizmaların tamir edilmemesi sonucu kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Ameliyat esnasında, ameliyatın hemen bitmesi hususunda aceleci ve sabırsız bir biçimde davranmamak gerekir. Cerrahın ameliyatı yapma sırasında tam istediği gibi gitmediğini gördüğü yahut içine sinmediği durumlarda kesinlikle ama kesinlikle hemen yeni bir aksiyon alması yahut gerekirse ameliyata en başından başlayıp gerekli düzenlemeleri yapması gerekmektedir. Şu durum unutulmamalıdır ki hiçbir ameliyatın süresi ve zamanı önemli olmayıp, asıl önemli olan şey ise sonucudur.

 

  • Rinoplasti Ameliyatını yapabilmek için bu alanda en az 5 ila 7 yıllık bir deneyimi olan cerrah tarafından yapılması gerekmektedir. Rinoplasti Ameliyatı, estestik ameliyatları kategorisinde en zoru olduğu konusu hem Plastik Cerrahlarca hem de KBB tarafından sık sık belirtilmektedir. Yalnızca Rinoplasti Ameliyatı hususunda deneyimli ve tecrübeli cerrah olmak yeterli kalmamaktadır. Aynı zamanda sanatsal yönden de çok güçlü, aceleci ve sabırsız olmayan, temiz ve titiz çalışan, dokulara saygılı ve aşırı nazik bir biçimde davranan cerrah olmakta gerekmektedir. Burun organını oluşturan birden fazla yapı ve bu yapıların birbirleri ile olan ilişki durumunu 3 boyutlu biçimde düşünmek ve o şekilde onarımını yapmak gerekir. Ayrıca eklemek gerekir ki ameliyattan sonra iyileşme zamanı burun organın hangi durumlarda güçlü olacağını, ne kadar oranda etki edebileceğini ve burun organının uzun süreçte nasıl stabil olarak kalabileceğini de hesaplamak gerekmektedir. Bu durumlar her biri ayrı ayrı profesyonellik, tecrübe, deneyim ve birikim gerektirmektedir. Revizyon Rinoplasti Ameliyatıysa normal Rinoplasti Ameliyatına göre daha başka ve ekstra bir deneyim ile tecrübe gerektirmektedir.

 

  • Ameliyat esnasında sadece burun organının dış görünüşünün düzeltilmesi hesaplanmayıp, aynı zamanda ameliyat sonra burun organının asıl görevi olan nefes ( oksijen ) alışverişini de düzgün ve sağlıklı bir biçimde yapabileceği şekilde ameliyat gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yani yapılan bu estetik ameliyatta hem burun organının hasta tarafından istenilen görünümünde olmasına, hem de burun organının asıl işlevi olan oksijen ( nefes ) alıp verme fonksiyonundan ödün verilmemesi gerekmektedir.


Bir cevap yazın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
👋 Merhaba, sizlere nasıl yardımcı olabilirim?