Horlama Nedir? Horlama Tedavisi Nelerdir?

Horlama Nedir? Horlama Tedavisi Nelerdir?

Uyku, kimimiz için birkaç saatlik geçiştirme, kimimiz için vazgeçilmez bir hobi, kimimiz içinse işine verdiği bir moladan ibarettir. Uyku insanların gündelik hayatta koşuşturmalarından sonra vücutlarının dinlenmesi, enerji depolayabilmeleri, organlarının birçoğunun daha az çalışarak bir sonraki güne hazırlanabilmeleri için gerekli olan yaşamsal bir faaliyettir. Bilim insanları yapmış oldukları araştırmalarda yetişkin bir bireyin günlük ortalama sekiz saat uyuması gerektiğini tespit etmiş, altı saat ve daha az uyuyanların ise ciddi rahatsızlıklar yaşayabileceğini belirtmişlerdir. Tabii ki uyuma saati kadar uykunun kalitesi ve ortamın da büyük etkileri vardır.

 Ortamdan kastedilen şey, aydınlık bir ortamda uyuyan bir insan ile karanlık bir ortamda uyuyan insanların arasındaki farklar araştırıldığında; karanlıkta uyuyan insanın daha iyi dinlendiği ve gün içerisinde daha enerjik olduğu saptanmıştır. Aynı şekilde uyuma pozisyonunun da önemine değinen uzmanlar, yüz üstü yatanların sırt üstü uyuyanlara oranla daha az dinlendiğini ve sabahları yorgun uyandığını da belirtmişlerdir. Bir diğer uyuma sorunu da horlamadır. 

Uyku esnasında, damak, dil kökü gibi ağız içerisinde bulunan vücut parçalarının boğaz ile birleştiği alan daralır. Hava yolu daraldığı için de nefes alıp verirken boğaz alanının darlığı ile doğru orantılı olarak çıkan sesin şiddeti de yüksek olur. Buna horlama denilir. Horlama, uyurken ortaya çıkan, genellikle yüksek şiddetli bir ses olup, bazı insanlar kendi horlamalarının sesine uyanabilir, bazıları ise ne kadar şiddetli olursa olsun sesten rahatsız olmayabilir.   

Horlamayı Ciddiye Alın

Horlama küçümsenecek bir sağlık sorunu olmadığı gibi, bazen farklı üst solunum yolu hastalıklarına da sebep olabilmektedir. Ayrıca var olan farklı bir hastalığı vücut horlama ile dile getiriyor olabilir. Bununla birlikte horlama, tıkayıcı uyku apne sendromunun da belirtileri arasındadır. Halk arasında uyku apnesi de denilen bu durum bazı anlarda, boğaz bölgesini kapatmakla beraber kişinin nefesini kesebilir, nefesin bir an bile olsa kesilmesi vücuttaki diğer organların işleyişini değiştirebilmektedir. 

Ciddiye alınmayıp tedavi yoluna gidilmediği takdirde daha büyük yıkımlara sebep olabilmektedir. Horlarken çıkan ses üst solunum yolundan geçen havanın boğazımıza çarparak yumuşak doku denilen bölgenin titremesi ile oluşur. Genellikle yetişkinlerde görülen horlama nadiren de olsa çocuklarda da görülebilir. Bu sorun kadınlara oranla erkeklerde kendini daha çok gösterir, bunun nedeni ise erkeklerin boyun ve boğaz kısmının daha yağlı olmasıdır. 

Yoğun Tempoda Geçen Bir Günün Gecesi

Sabahın erken saatlerinde evden koşturarak çıkılan ve gün içerisinde de yoğun bir tempoda çalışılan saatlerden sonra evine dönen bir insan yatağa uzanması ile birlikte derin bir uykuya dalar ve genellikle böyle gecelerde bir çok kişi horlar. Evet uzun ve ter döktüren bir günün ardından derin ve kaliteli bir uyku çekmek herkesin hakkıdır fakat horlama bu rahatlığı kısıtlamakta veya bölmektedir. Horlamanın şiddeti kişinin yaşı, uyku pozisyonu ve kilosu ile orantılı olarak artıp azalabilmektedir. 

Horlama Tedavisinde Gelinen Nokta

Evet eğer yukarıda bahsedilen şekilde horlama sorunu yaşıyorsanız ve daha fazla geç kalmadan tedavi yoluna başvurmak isterseniz ne yapmanız, nereye müracaat etmeniz gerekiyor. Bu sorunun cevabını şimdi vermek istiyoruz. Teknolojik gelişmelerle birlikte tıbben bu sorunun tedavisi de bir hayli ilerlemiş bulunmaktadır. Öncelikle bu konuda uzman olan bir hekime giderek tedavi olmak istediğinizi belirtin. Daha sonra doktorunuzun size sorduğu sorular ışığında tanı konulur ve tedavi sürecine başlamış bulunursunuz. 

Peki tedavi süreci nelerdir şimdi de bunlardan bahsedelim; öncelikle uykudaki pozisyonunuzun değiştirilmesi, yüksek bir yastık kullanılması, kilonuz fazla ise bunlardan kurtulmanız, ağır yiyeceklerin tüketilmemesi, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan vazgeçmeniz şeklinde doktorunuzun size birkaç tavsiyesi olacaktır. 

Bütün bu tavsiyeleri yerine getirdiğiniz halde yine de horlamanız kesilmediyse, doktorunuz tarafından ek tetkik ve muayene ile bu soruna sebep olan etkenler tespit edilir. Buna uygun tedavi sürecine başlanır. Eğer horlama devam ediyor ve bu sorun organlarla alakalı ise ağız içerisine takılarak arkaya doğru dilin hareketini kısıtlayan ve ağzın içerisindeki boşluğu artırmaya yarayan bir tür protez takılır. Diğer bir tedavi yöntemi ve son çare ise cerrahi operasyondur.  Bir cevap yazın