Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Estetiği

İnsan vücudunda göze hoş gelmeyen anormallikler bulunuyorsa bunlar gerçekleşecek olan operasyonlar ile düzeltilebilmektedir. İnsanların yüzleri her zaman ilk fark edilen bölge olduğundan genellikle yüzlerdeki anormallikler estetik açıdan problem yaşatır. Burundaki fiziksel bozukluklar insanların estetik operasyonlara yönelmesinin en yaygın sebebidir. Burunda yaşanan sorunlar yalnızca burnun uç kısmındaysa bu sorunun ortadan kaldırılması için burun ucu estetiği uygulanacaktır.

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Burunda bulunan şekil bozuklukları insanların direkt olarak dikkatini çekebilmektedir. Bu sebeple de insanlar aynanın karşısına geçtikleri he an burunlarındaki bozukluklar sebebiyle psikolojik olarak kendilerini rahat hissetmezler. Bu sorunun ortadan kaldırılması için uzman doktorlara başvurular yapılırken burun estetikleri ile sorunlar çözülecektir.

Genellikle burunda yaşanan sorunlar burunda bulunan kıkırdağın şeklindeki bozukluklardan ya da ebat olarak büyüklüğünden kaynaklanır. Bazı durumlarda ise problem kıkırdaktan tamamen bağımsızdır. Kıkırdağın bitiminde burun ucunun düşüklüğü ya da burun ucunun genişliği estetik açıdan problem yaratmaktadır. Bu problemin çözülebilmesi için gerçekleştirilen operasyonlar burun ucu estetiği olarak isimlendirilmektedir.

Burun Ucu Estetiği Kimlere Yapılabilir?

İnsanların bu operasyonu geçirebilmesi için fiziksel gelişimini tamamlamış olması ve psikolojik açıdan sağlıklı olması gerekmektedir. Genellikle insanların burun şekilleri 16 ile 18 yaş arasında belirlenmektedir. Bu yaştan sonra burunda büyük değişiklikler yaşanmamaktadır. Burun ucuna müdahale edilecekse hastaların bu yaşa gelmiş olması gerekmektedir. Bu yaştayken dahi iyi düşünülmesi gereken bir işlemdir.

Burun kıkırdağında yaşanan sorunlar genel olarak nefes almada zorluğa da sebep olmaktadır. Bu sebeple de burun estetiği yapılırken sağlık problemleri de devreye girer. Ancak burun ucu estetiği yapılıyorsa bu durumda sağlık problemlerinden bahsetmek çok mümkün olmayacaktır. Yalnızca estetik kaygılar sebebiyle bu operasyonlar gerçekleşir. Burun ucundaki şekil bozukluklarından şikayetçi olan ve psikolojik açıdan zorluklar yaşayan kişilere bu estetik operasyon uygulanabilmektedir.

Burun Ucu Estetiği Öncesinde Hangi İşlemler Uygulanır?

Burun ucunun estetik açıdan daha iyi bir görünüme kavuşması için yapılacak olan operasyonlar öncesinde fiziksel muayene şarttır. Hastaların ilk olarak doktorlar ile görüşmesi ve mevcut şekil bozukluklarının belirlenmesi gerekir. Bunun sonrasında burnun birkaç farklı açıdan fotoğrafı çekilecektir. Bu fotoğraflara göre burun ucunun sahip olacağı yeni şekle karar verilir. Burnun kalan kısımlarına uygun bir uç yapısı tercih edilmelidir.

Burun ucu ameliyatlarına karar verilirse bir tarih ve saat belirlenir. Ameliyattan önce dikkat edilmesi gereken etmenler bulunmaktadır.

  • Ameliyat tarihi yaklaştığında kan sulandırıcı hapların ya da benze etkiler ortaya çıkarabilen bitki çaylarının kullanımının durdurulması gerekmektedir.
  • Sürekli olarak kullanılması gereken ilaçlar varsa bu ilaçlar hakkında doktorlara bilgi verilmesi gereklidir.
  • Sigara kullanan hastaların ameliyattan 1 hafta öncesinde sigara içmeyi bırakması gerekecektir.
  • Operasyonlarda genel anestezi uygulanacaksa ameliyattan 6 saat öncesine kadar bir şey yiyip içmemeleri gerekmektedir. Eğer lokal anestezi olacaksa hafif bir kahvaltı yapılabilir.

Burun Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun ucu estetikleri genel olarak lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Kapalı olarak yapılan ameliyatlardan bir tanesidir. Uzman doktorlar burun deliklerinde oluşturduğu kesikler sonrasında gerekli işlemleri gerçekleştirmektedir. Tüm kesiler ve dikişler burnun iç kısmında olduğundan herhangi bir şekilde dışarıdan fark edilememektedir.

Ameliyatlar yaklaşık olarak 30 ile 60 dakika arasında tamamlanmaktadır. Burun ucu estetiği sonrasında silikon bant ya da atel kullanımı söz konusu olabilmektedir. Bunların kullanımı şart değildir ancak doktorlar tarafından kullanımına karar verilebilir. Burun içerisinde atılan dikişler kendi eriyebilir özellikte olmaktadır. Bu sebeple de hastaların tekrar dilişleri aldırmak için gelmesine gerek olmamaktadır.

Burun Ucu Estetiği Sonrasındaki Süreç Nasıl İşler?

  • Gerçekleştirilen burun ucu estetiği sonrasındaki dönemin oldukça kolay geçtiği söylenebilir. Hastalar ekstra bir problem olmadığı takdirde aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Ameliyatlar kapalı bir şekilde yapıldığından morarma ya da şişlik gibi durumlar minimum düzeyde kendisini gösterecektir.
  • Ameliyatlar sonrasındaki iyileşme süreci de oldukça kısadır. 2 gün boyunca başın dik tutulması ve soğuk kompres uygulanması iyileşme sürecini kısaltacaktır.
  • Eğer doktor tarafından bant ya da atel takılmasına karar verilmişte bu elemanlar 1 haftanın sonunda alınacaktır.
  • Ameliyattan sonraki dönemde burnun içini temizlemek için burun spreyinin kullanılması gerekmektedir.
  • Genellikle hastalar 1 haftanın sonunda normal hayatlarına rahatlıkla dönebileceklerdir.


Bir cevap yazın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
👋 Merhaba, sizlere nasıl yardımcı olabilirim?