Burun Ameliyatlarından Sonra Uyulması Gereken 8 Kural

Burun Ameliyatlarından Sonra Uyulması Gereken 8 Kural

Burun, estetik olarak son zamanlarda oldukça dikkat edilen bir organımızdır. Burun konum itibari ile oldukça göz önünde bulunan bir yerde olduğu için görüntüsünden yaşanan rahatsızlıklar gizlenemez bir hal alıyor. Özellikle ergenlik döneminde değişen ve gelişen burun bu süreçten sonra rahatsızlık yaratabiliyor. Görsel olarak oluşan rahatsızlıkların yanı sıra sağlık açısından da oldukça büyük problemlere yol açabilen bir organdır.

Burunda var olan dengesizlik sağlıklı nefes alma konusunda kişiye rahatsızlık verebiliyor. Rahat nefes alamayan kişide geceleri rahat uyku uyuyamama ve genel bir yorgunluk oluşabiliyor. Bu tarz problemler yaşayan kişiler de burun ameliyatına başvurabileceği gibi görselinden rahatsız olan kişiler için burun ameliyatı işlemi yapılabilmektedir. Burun ameliyatlarının birçok çeşidi bulunuyor. Burunda yapılacak değişikliğin boyutuna göre uygulama yöntemleri de değişebiliyor.

Burun Estetiği Kaç Yaşında Uygulanıyor?

Burun ameliyatları hem sağlık hem de görsel açıdan problem oluşturması halinde ameliyat ile düzeltilebilmektedir. Burunun gelişimi ergenlik dönemi boyunca deva etmektedir. Burun ile yaşanılan problemlerin çoğu ergenlik döneminin sonlarında ortaya çıkmaya eğilimlidir. Ameliyat olmak isteyen kişilerin doktoru tarafından belli yaş kriterlerini yakalaması gerekiyor.

 Kadınlarda 16 ile 18 yaş aralığından başlayarak 60 yaşına kadar olan süreçte burun ameliyatı yapılması uygun görülüyor. Erkeklerde ise 18 ile 60 yaş aralığında burun ameliyatı yapılabilmektedir. Bunun sebebi ise ergenliğini tamamlamış olan kişilerin burunlarında hala bazı değişimler oluşabilme ihtimalinden kaynaklanmaktadır. Gelişme süreci tamamlanan burunda bir düzenlemeye gidilmesi daha sağlıklı sonuçlar vermektedir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ameliyatı doktorunuz tarafından da uygun görülmesi halinde uygulanabilir. Uygulandıktan sonra operasyonun başarılı bir sonuç vermesi için sizlerin de yapması gereken birkaç konu bulunuyor.

  1. Ameliyat sırasından burnunuza yerleştirilen tamponların çıkarılması sürecine kadar burnunuzdan değil ağzınızdan nefes lamanız gerekiyor.
  2. Ameliyat sonrasında ameliyat yerinde şişlik ve morluklar oluşmaması için yüksek yastık ile yatmanız öneriliyor.
  3. Ameliyat sonrasında yaklaşık 1 ay kadar burunuza herhangi bir darbe almamaya çok dikkat edilmesi gerekiyor.
  4. Doktorunuzun önerisine göre gözlük kullanımını ertelemeniz gerekiyor.
  5. Kan sulandırıcı özelliğe sahip ilaçların bir süre kullanılmaması önerilir.
  6. Sağlıklı ve düzenli beslenme aynı zamanda düzenli uyku da operasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.
  7. Ameliyat sonrasında belli bir süre burnunuzun ıslanmaması gerektiği için duş sırasında burnunuzu sudan korumanız gerekir.
  8. Dişlerinizi fırçalarken burnunuzu rahatsız edecek sert ve ani hareketlerden uzak durmanız burnunuzda oluşabilecek kanamaları ve darbeleri engelleyecektir.

Tüm bu kurallara uyulması halinde burun operasyonu beklenen sonuçları vermesi açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden doktorunuzun başarılı bir operasyon gerçekleştirmesi kadar sizlerin bu kurallara uymanız da aynı şekilde özen gösterilmesi gereken konulardır.

Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Burun ameliyatı olmak isteyen herkesin aklına takılan sorulardan biri iyileşme sürecinin ne kadar süreceğidir. Genellikle çalışan kişilerde işe dönüş süreci akıllara takılmaktadır. Genel olarak burun ameliyatlarının sonrasında 1 haftalık bir raporlu süresi bulunuyor. Ameliyat sonrası hastaneden çıkma süresi 1 ya da 2 gün sürebiliyor. Bu süre içerisinde genel olarak kanamalar ve şişliklerin gözle fark edilir kısmı tükenmiş oluyor. Fakat bu süre kişiden kişiye de değişiklik gösterebilmektedir.

Burun ameliyatı sonrası burnun tamamen istendiği görüntüye kavuşması ameliyat sonrası ameliyatlı kişinin gösterdiği özene göre de değişebiliyor. Tamponların çıkarılmasından sonra burun temizliğine de oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Dikkatli temizleme yapılmayan bölgelerde enfeksiyon ihtimali artabiliyor. Doktorunuzun önerdiği şekilde okyanus suyu ile burnunuzu temizleyebilirsiniz. Temizlerken de ani ve sert hareketlerden kaçınmak burnunuzun iyileşme süreci için oldukça önemli bir etkendir.Bir cevap yazın